» » DataLife Engine v.10.2 Final Release

DataLife Engine v.10.2 Final Release

MaRZoCHi
MaRZoCHi Kurucu 27-03-2014, 12:09
DataLife Engine v.10.2 Final Release DataLife Engine v.10.2 Final Release DataLife Engine v.10.2 Final Release

DataLife Engine v.10.2 Final Release DataLife Engine v.10.2 Final Release DataLife Engine v.10.2 Final Release


1. Tamamen yenilenen yönetici paneli teması, bu sürümde daha rahat, anlaşılır bir yönetici paneli sunuluyor. Panelin tüm bölümlerinde daha kolay işlem yapabilmek için son teknoloji ile donatılmıştır. Yeni tasarım sadece masaüstü kullanıcılarına değil tablet ve akıllı telefon kullanıcılarına da kolaylıklar sunuyor. Cihaza göre adapte olabiliyor. Böylece mobil cihazınızla bile masaüstü deneyimi yaşayabiliyorsunuz. Ayrıca mobil tema olarak ayrı bir tema kullanıp, masaüstü temasına olan aşinalığın yitirilmesinin önüne geçilmiştir. HTML5 ve CSS3 gibi yeni teknolojilerin kullanıldığı bu temada, eski tarayıcılar desteklenmiyor. IE10 ve üstü, Chrome, Firefox ve Opera'nın ise güncel sürümleriyle uyumludur.


2. Yönetici panelinde kullanılan tüm javascriptler, artık yönetici paneli ve sitede kullanılan tüm javascriptler birbirinden ayrıldı. Sitenizin kendi javascript kütüphanesini güncellemek isterseniz Örneğin, jQuery ve jQuery UI kütüphanlerini güncelleyebilirsiniz bu işlem yönetici paneli için herhangi bir sorun teşkil etmeyecektir.


DataLife Engine v.10.2 Final Release


3. Anahtar kelimeler ve meta açıklaması için yeni kontrol sistemi eklendi, bu sistem sayesinde makale ekleme/düzenleme panelinde tek tıklama ile gereksiz anahtar kelimeleri silebilirsiniz veya yenilerini ekleyebilirsiniz. Manuel olarak girerken yazdığınız kelimeler otomatik olarak tamamlanır.


DataLife Engine v.10.2 Final Release


4. Kullanıcı grubu düzenleme panelinde, yeni eklenen sistem ile eğer yeni bir kullanıcı oluşturmak istiyorsanız, bu kullanıcı grubu için var olan bir gruptan ayarları referans olarak alabilirsiniz. Referans olarak seçtiğiniz kullanıcı grubunun tüm ayarları yeni oluşturacağınız gruba kopyalanacaktır.


DataLife Engine v.10.2 Final Release


5. Reklam yönetim panelindeki değişiklikler, girilen reklam kodu HTML olarak gösterildiğinde panelde gelen bazı hatalar nedeniyle reklamı düzenlemek mümkün olmuyordu. Artık reklamlara girilen kodlar, kaynak kodu olarak gösterilecek böylece panelde oluşabilecek düzensizlikler giredilmiş olacak.


DataLife Engine v.10.2 Final Release


6. Paneldeki yorum düzenleme modülü önemli ölçüde yenilendi, AJAX teknolojisi ile yeniden tasarlanan yorum düzenleme paneli sayesinde artık tek tıklama ile yorum silebilirsiniz. Site sayfasında daha önceki sürümlerde de var olan spam butonu yönetici paneline de eklendi. Aynı zamanda bu işlemleri yorumları işaretleyerek topluca da yapabilirsiniz.


DataLife Engine v.10.2 Final Release


7. Dinamik yorum yükleme fonksiyonu eklendi, makale açıklaması sayfasında görüntülenen yorumlar için AJAX teknolojisi kullanan yeni bir fonksiyon eklendi. "Lazy Load" eklentisi sayesinde kullanıcıya gösterilen ilk 30 yorumun sonuna gelindiğinde diğer sayfaya geçmeden yorumlar alta listelenir. Bu işlem son sayafaya gelene kadar tekrarlanır. Böylece yorum sayfaları arası gezintiyi kullanışlı hale getirebilirsiniz. Bu ayarı açıp / kapatabilirsiniz.


DataLife Engine v.10.2 Final Release


8. Site kuralları sayfasının başlığını değiştirebilme özelliği eklendi, artık site kuralları sayfasının başlığını yönetici panelinden kolayca değiştirebilirsiniz.

9. Makaleri özel bir şekilde göstermeye yarayan {custom ...} tagına yeni özellik eklendi, custom tagı için navigasyon özelliği eklendi. Bu özelliği navigation="yes" parametresini yazarak aktifleştirebilirsiniz. Çok sayıda içerik görüntülenmek istenildiğinde oluşan durumun önüne geçmek amacıyla navigasyon özelliğini kullanabilirsiniz. Custom tagını kullandığınız sayfada navigasyon desteği varsa örneğin, anasayfada, kategori sayfasında vb. Bu özellik kullanılabilir. Eğer sayfada navigasyon desteği yoksa örneğin, makale sayfası ve sabit sayfalarda bu özellik otomatik olarak devre dışı kalacaktır.


10. Makale gösterimi için {custom ...}'a yeni parametre eklendi, fixed="without" custom tagına eklenen bu özellik ile fixed, yani sabitlenmemiş makaleleri listeleyebilirsiniz.


11. HTML5 oynatıcı için yeni sürüm güncellemesi, bu sürüm IE11 de tam ekran video oynatmayı destekliyor.


12. Çarpraz linkler modülü için özellik eklendi, URL ile kodlanmış yazılar için destek eklendi.


13. Kullanıcı E-mail adresleri için kontrol sistemi eklendi, kullanıcı profilinden e-mail adresini değiştirmek istediğinde daha önceden yasaklanmış olan bir adresi kullanabiliyordu. Yeni oluşturulan adresi havuzu sistemi sayesinde mail adresi değişimi veya kayıt sırasında kontrol ediliyor. Böylece yasaklanmış bir adres tekrar kullanılamıyor.


14. Kullanıcı e-mail değişimi için izleme sistemi eklendi, kullanıcı e-mail adresini değiştirmek istediğinde bu isteği site yöneticilerine bildirilecek. Böylece botlar be gerçek kullanıcıların ayrımı daha rahat yapılabilecek. Bu özellik site yöneticileri için yararlı bir özelliktir.


DataLife Engine v.10.2 Final Release


15. Makale ekleme ve düzenleme paneli için eklenen kontrol sistemi, aynı sistem site anasayfasının makale ekleme panelinde ilave alanlar için kullanılıyor.


DataLife Engine v.10.2 Final Release


16. Sitede reklam yönetimi için makalelere yeni seçenek eklendi, yönetim panelinden eklemiş olduğunuz reklamlarınızı yazılarınızın aralarında kullanabilirsiniz. Yazınızın uygun yerlerine reklam kodunu ekleyerek görünmesini sağlayabilirsiniz. Ya da bu özelliği seçeneklerden devre dışı bırakabilirsiniz.


DataLife Engine v.10.2 Final Release


17. Reklam içeriğini görüntüleme özelliği eklendi, yönetim panelinden oluşturduğunuz reklamların oluşturduğu düzensizlik nedeniyle kaynak kodu olarak göreceksiniz. Bu nedenle reklamı görmek isterseniz Reklamı göster seçeneğine tıklayarak bir pencere yardımıyla görüntüleyebilirsiniz.


DataLife Engine v.10.2 Final Release


18. Çarpraz linkler modülü için yeni eklenen, anahtar kelimenin yorum, makale ve hem yorum hem de makale içeriğinde değiştirilmesi için seçenekler.


19. Çarpraz linkler modülünde anahtar kelimelerin kontrolü için veritabanı kullanım desteği eklendi. Böylece yinelenen kelimeleri eklenemeyecek.


DataLife Engine v.10.2 Final Release


20. Çarpraz linkler modülünde; Benzer, yani eklenen bir kelime, eklenen başka bir kelimenin içinde geçiyorsa kelime birkaç kez link'e dönüştürülebiliyordu. Eklerin farklı olduğunu tespit edecek yeni kontrol sistemi eklendi. Örneğin belirtilen şu üç ifadede de aynı kelime kullanılıyor. İvan(ov|ova|ovu) İva(n|na|nu) İvanovi(ç|ça|çu) şeklinde.


21. Benzer makaleler şablonunda (relatednews.tpl) kullanılan {title} tagı için varolan algoritma yenilendi. Önceden sadece 75 karakter uzunluğuna kadar başlık yazısı çekilebiliyordu.


22. Benzer makaleler şablonu için (relatednews.tpl) yeni {title limit="x"} tag desteği eklendi. "x" karakter sayısını temsil etmektedir. Belirtilen karakter sınırına göre başlık sınırlandırılırken son kelime bu sınıra göre mantıksal olarak kesilecek.


23. Kısa açıklama şablonuna (shortstory.tpl) yeni eklenen [not-newscount=X] yazı [/not-newscount], tagı ile daha önceden eklenmiş olan [newscount=X] yazı [/newscount] etiketi ile zıt bir kullanıma sahiptir. X ile belirtilen değer makale sayısını temsil etmektedir. Bu kullanım ile bişey göstermek için değil, tasarımsal olarak fayda sağlaması için eklenmiştir.


24. Yorum şablonuna (comments.tpl) yeni eklenen [not-commentscount=X] yazı [/not-commentscount], tagı ile daha önceden eklenmiş olan [commentscount=X] yazı [/commentscount] etiketi ile zıt bir kullanıma sahiptir. X ile belirtilen değer makaledeki yorum sayısını temsil etmektedir. Bu kullanım ile bişey göstermek için değil, tasarımsal olarak fayda sağlaması için eklenmiştir. Örneğin: Makaledeki ilk yoruma reklam eklemek gibi.


25. Standart BB editör için yeni eklenen özellikle artık linkleriniz için stil sınıfı tanımlayabileceksiniz. Örneğin bir link ekleyip bu linkin diğer linklerden farklı gözükmesini istiyorsunuz. CSS de belirtilen sınıfı kullanabilirsiniz. Böyle farklı görünümlerde linklere sahip olabilirsiniz.

<а href="http://site.com" class="stil-sınıfı">link</а>


Bu özellik önceki makalelerinizi düzenlemeniz halinde kullanılabilir olacaktır. Yeni ekleyeceğiniz makaleler için herhangi bir durum söz konusu değil.


26. Sitenin mobil versiyonununda [media=...] tagı ile eklenen video ve ses dosyalarının gözüküp gözükmeyeceği admin panelinden ayarlanabiliyor.


27. "mail.ru" sitesinden alınan içeren video kodunu direkt olarak ekyebilme desteği eklendi.


DataLife Engine v.10.2 Final Release


28. Görsel editör TinyMCE için Rusça dil yazım denetleyicisi eklendi. Doğrulama Yandex'in bir servisi kullanılarak yapılır.


29. Reklam yönetimine eklenen yeni kontrol sistemi sayesinde aynı ismi taşıyan reklamların farklı yerlerde gözükmesini sağlayabilirsiniz. Örneğin, eklediğiniz reklam ile aynı isimde başka bir reklam eklediniz. Bu reklamların nerelerde aktif olacağaını tek tek ayarlayıp, eklediğiniz reklamı aynı şablon tagı ile zahmetsizce gösterebilirsiniz.


30. Yorum aboneliği olan bir kullanıcı yasaklandığında var olan abonelikleri silinecek. Böyle yasaklanan kullanıcı yorumlar hakkında bildirimler alamayacak.


DataLife Engine v.10.2 Final Release


31. Görsel editör TinyMCE en son sürümüne güncellenmiştir. Eğer yeniliklerin tamamını okumak isterseniz, bilgilere bu sayfadan http://www.tinymce.com/develop/changelog/index.php?type=tinymce ulaşabilirsiniz.

32. Daha önceden yayımlanmış, yani yayımlanma süresini doldurmuş makalelere link üzerinden kullanıcılar ulaşabiliyordu. Artık alınan önlemler ile bu erişim kısıtlandı. Sadece editörler ve yöneticiler bu şekilde bir makaleye erişebilirler.

33. Admin panelinde, makalenin yazarı değiştirildiğinde o makale için yüklenen dosyaların yükleyicisi olarak yeni yazılan yazar atanıyordu. Artık makalelerdeki dosyalar başkasının adına aktarılamaz.

34. Admin panelinde görsel editör kullanarak eğer bir makaleyi düzenlemek isterseniz, [cоde]...[/cоde] tagı nedeniyle yazıda bozukluklar meydana geliyordu. Bu hata düzeltildi

35. Yorum sayacındaki bir hata düzeltildi. Ek olarak eğer bir kullanıcının tüm yorumları silmek istenirse "IP Araçları" bölümünden bunu yapabilir.

36. Yorumlara abone olan kullanıcılara gönderilen uyarılar, yorum moderasyonda olsa bile gönderiliyordu. Bu hata düzeltildi.

37. TinyMCE görsel editöründeki yanlış eklenen [leech] tagı sorunu düzeltildi.

38. TinyMCE kullanıldığında, yorumlardaki alıntı yapma hatası düzeltildi.

39. Duyurudan önce bildirilen hatalar düzeltildi.


DataLife Engine 10.2 Türkçe İndir

Dosyayı kaydet: DLE 10.2 UTF8 Türkçe.zip [5,47 Mb] (İndirilme: 3925)

Güncelleme

#1 - 06.04.2014 - 15:00 İtibariyle paket güncellenmiştir.

Giderilen hatalar: Çift makale görünmesi, çarpraz linkler modülü ( resmi ), linklerdeki Türkçe karakter hatası ( #42 nolu düzenleme )

Önceden yükleyenler :
( Dosyaları engine/modules/ klasörüne atın ve aşağıdaki linkteki düzenlemeyi yapın )
Çift makale hatasının çözümü
#1 06.04.2014.rar

#2 - 16.05.2014 - 00:00 İtibariyle paket güncellenmiştir.
Giderilen hatalar: Çift makale, makale eklenirken alınan hata tamamen giderildi.
Bilgilendirme
Yorum Ekleyebilmeniz için Sitemize Kayıt Olmanız Gerekmektedir.
0
omerkul 2 Temmuz 2015 22:42
@MaRZoCHi, işte budur :) tavsiye ediyorsan hemen 10.5'e geçelim o zaman :)
3 779
MaRZoCHi 2 Temmuz 2015 22:22
@omerkul, uyum sorunu çıkaracak modül yoksa 10.5'e geçmeni tavsiye ederim ;)

--------------------
0
omerkul 2 Temmuz 2015 22:17
Bu gece yaklaşık 2 yıldır kullandığım 10.1'den 10.2'ye geçeceğim bakalım hayırlısı :)
Şuan 10.5 sürümü de sitede var ancak kararsız kaldım. Malum bu önemli bir sistem, biraz geriden takip etmenin kimseye zararı olmaz :)

Ellerinize sağlık.
3 779
MaRZoCHi 12 Ağustos 2014 14:05
@ibrahim, eğer dosyalarda herhangi bir eksiklik yoksa durum sunucunuzla veya tarayıcınızla ilgili olabilir. Farklı tarayıcı ile deneyip hata almanız durumunda sunucu sahibinize javascriptlerin çalışmadığı bildirin.

--------------------
0
ibrahim 12 Ağustos 2014 13:57
Merhaba ben yönetim panelinde submenulere tıkladığımda açılmıyor ve makale ekranında dosya yükleyemiyorum. Yani özelliklerin çoğu çalışmıyor sebebi nedir acaba ? Admin panelinden hiç verim alamıyorum.
3 779
MaRZoCHi 11 Ağustos 2014 17:33
@bonzai34, Anladım. Sorununuzu forumdan konu açıp. Site adresinizi belirterek yaparsanız yardımcı olabilirim.

--------------------
0
bonzai34 11 Ağustos 2014 17:27
İlk yüklenemi başka bir siteden yaptım sonra sizin siteyi buldum diğerini sildim buradan uükledim
3 779
MaRZoCHi 11 Ağustos 2014 16:10
@bonzai34, DLE'yi sitemizden mi indirdiniz?

--------------------
0
bonzai34 11 Ağustos 2014 15:23
merhabalar. herşey güzelce yüklendi etti ancak türkçe karakterler görünmüyor yani karman çorman oldu yazılar ne yaptıysam düzeltemedim. bilginiz varmı? yeniyim burada
0
Bia 3 Temmuz 2014 17:54
Malesef chmod ile alakalı değil.. CHMOD 777 yaptım (tüm dosya ve klasörleri) yine değişen birşey olmadı. Bende mi sıkıntı var? :S
3 779
MaRZoCHi 2 Temmuz 2014 11:46
Est. Çalıştıysa ne mutlu. Evet onun için cevap bekliyorum hala...

--------------------
0
mehmet 2 Temmuz 2014 10:26
Alıntı: MaRZoCHi
Views için ayar: Sistem Ayarları > Optimizasyon > Makale Görüntüleme Sayacını Etkinleştir

Eğer benzersiz girişler seçiliyse, bunu tüm girişler olarak değiştirin. Sunucu bazlı olarak IP'lerin hep aynı okunması bu sorunu doğurabilir. Eğer sorun yine devam ediyorsa lütfen PHP sürümünüz ve etkisizleştirilmiş fonksyionlar ile bildirin.

Siz olmasanız bilmem ne yapardık çok teşekkür ediyorum oldu sayaç çalışıtı iki ayardan ibaretti.
1.Makale Görüntüleme Sayacını Etkinleştir: kısmını Tüm Girişler yaptım
2.Görünüm Sayaç Önbelleğini Etkinleştir: bu kısımda Açıktı kapattım sayaçlar çalıştı
Teşekkür ediyorum Hocam size zahmet kırık link modülünü paylaşmanızı bekliyoruz. Ne zaman paylaşırsınız.
3 779
MaRZoCHi 2 Temmuz 2014 09:07
Views için ayar: Sistem Ayarları > Optimizasyon > Makale Görüntüleme Sayacını Etkinleştir

Eğer benzersiz girişler seçiliyse, bunu tüm girişler olarak değiştirin. Sunucu bazlı olarak IP'lerin hep aynı okunması bu sorunu doğurabilir. Eğer sorun yine devam ediyorsa lütfen PHP sürümünüz ve etkisizleştirilmiş fonksyionlar ile bildirin.

@Bia, tema klasörünün chmod ayarlarını kontrol edin. Eğer 755 ve 777 ise muhtemelen PHP'nin dosya okuma izni yoktur. Bu sorunu çözmek için hosting sağlayıcınıza başvurun.

--------------------
0
Bia 1 Temmuz 2014 22:25
tema düzenleme sayfasında sıkıntılar mevcut :) bir hatada benden giderilirse iyi olacaktır :)

Bu arada siteyi çok beğendim gerçekten süper olmuş..
0
dolunay 30 Haziran 2014 12:15
Alıntı: MaRZoCHi
@mehmet, views için seçtiğiniz hangi ayar çalışmıyor?


Alıntı: mehmet
Alıntı: mehmet

Buyrun resim ekledim kastteğim ayar bu işte


Benim şuanki sitemde ise çalışmıyor hep 0 görünüyor :( sitem 10.02 utf 8'dir


Cevap Yokmu ? Lütfen


Arkadaşalar Neden bu sorun çözülmüyor bu sorun geçen bi arkadaşımdada olmuştu yapamadık eğer sorunu çözseniz ne mutlu bize ...
0
hgtucel 30 Haziran 2014 09:16
Alıntı: SyBeR

Sabit sayfayı eklerken veya düzenlerken aşağıdaki seçeneklerde "Bu Sayfa için Sistem Şablonuna Ait 'static.tpl' Dosyasını Kullan" yazan yeri işaretleyin sorun çözülecektir.


Aaa evet görmemişim o alanı teşekkürler.
150
SyBeR 30 Haziran 2014 00:05
Alıntı: hgtucel
Sabit sayfalarda şablonda sıkıntı var.

static.tpl dosyasını düzenlememe rağmen o dosyadaki kodları görmüyor. static.tpl'yi boş bırakıyorum sonuç yine aynı. Panelden sabit sayfalar kısmından şablonu kendim belirliyorum yine aynı. Bu sorunla karşılaşan var mı başka?


Merhaba,

Sabit sayfayı eklerken veya düzenlerken aşağıdaki seçeneklerde "Bu Sayfa için Sistem Şablonuna Ait 'static.tpl' Dosyasını Kullan" yazan yeri işaretleyin sorun çözülecektir.

--------------------
0
hgtucel 29 Haziran 2014 21:33
Sabit sayfalarda şablonda sıkıntı var.

static.tpl dosyasını düzenlememe rağmen o dosyadaki kodları görmüyor. static.tpl'yi boş bırakıyorum sonuç yine aynı. Panelden sabit sayfalar kısmından şablonu kendim belirliyorum yine aynı. Bu sorunla karşılaşan var mı başka?
0
mehmet 27 Haziran 2014 10:12
Alıntı: mehmet
Alıntı: MaRZoCHi
@mehmet, views için seçtiğiniz hangi ayar çalışmıyor?


Buyrun resim ekledim kastteğim ayar bu işte


Benim şuanki sitemde ise çalışmıyor hep 0 görünüyor :( sitem 10.02 utf 8'dir


Cevap Yokmu ? Lütfen
0
mehmet 24 Haziran 2014 14:07
Alıntı: MaRZoCHi
@mehmet, views için seçtiğiniz hangi ayar çalışmıyor?


Buyrun resim ekledim kastteğim ayar bu işteBenim şuanki sitemde ise çalışmıyor hep 0 görünüyor :( sitem 10.02 utf 8'dir
3 779
MaRZoCHi 24 Haziran 2014 07:51
@mehmet, views için seçtiğiniz hangi ayar çalışmıyor?

--------------------
0
mehmet 24 Haziran 2014 00:25
Ya hocam benim sitemde görüntüleme ayarı çalışmıyor {views} diğer sitemde canavar gibi çalışıyorken şuanki sitemde çalışmıyor ne yapabilirim böyle bir nimetten faydalanmak istiyorum.
0
indir 14 Mayıs 2014 17:16
kategori ekleme yada duzenleme ile bir sorun varmı peki bu sürümde..
3 779
MaRZoCHi 7 Nisan 2014 16:33
Alıntı: Ümit Gedik
http://i.hizliresim.com/zRRdP7.png

Resimdeki hatayı alıyorum çözümü nedir acaba ?
not admin panelinden konu ekleyince çıkıyo.


//forum.dle.net.tr/datalife-engine/surumler/48-dle-konular-cift-gozukuyor.h
tml


Burayı okuyup, var olan "aynı" makaleleri silin.

--------------------
0
Ümit Gedik 7 Nisan 2014 16:09
http://i.hizliresim.com/zRRdP7.png

Resimdeki hatayı alıyorum çözümü nedir acaba ?
not admin panelinden konu ekleyince çıkıyo.
3 779
MaRZoCHi 6 Nisan 2014 12:18
#1 - 06.04.2014 15:00
Paket güncellenmiştir.

--------------------
3 779
MaRZoCHi 5 Nisan 2014 21:33
@Tematurka, teşekkürler...

--------------------
0
Tematurka 3 Nisan 2014 19:47
Marzochi kardeşim hayırlı uğurlu olsun. Rabbim yardımcın olsun. Emeğinize yüreğinize sağlık gerçekten çok hoş bir tasarım olmuş.
0
murat 3 Nisan 2014 19:18
Alıntı: Regal
Merhaba,
Azizim hayırlı olsun abinle işleri ilerletmişssin :)
10.2 de latin desteği olmasını istiyoruz.
Yada latin için utf8 e geçiş için bir plugin yada detaylı türkçe sesli anlatım istiyoruz.
Umarum isteğimiz kırılmaz.
Tekrar hayırlı olsun.


kardeşim latinden utf8 e yada utf8 den latine gaçişi burada ayrıntılı olarak
anlatmıştım zaten oradan faydalanabilirsiniz
//www.youtube.com/watch?v=1UxkIYsyFNU
0
TrueLove 3 Nisan 2014 17:03
Siteniz hayırlı uğurlu olsun başarılar diliyorum
1 2
deneme bonusu veren siteler