» » DataLife Engine v.10.3 Press Release

DataLife Engine v.10.3 Press Release

MaRZoCHi
MaRZoCHi Kurucu 20-08-2014, 17:03
DataLife Engine v.10.3 Press Release

DataLife Engine v.10.3 Press Release

DataLife Engine v.10.3 Press Release


1. Sosyal ağları kullanarak siteye giriş özelliği eklendi. Bu özellik için admin panelinden gerekli ayarlamaları yapabileceğiniz kısımlar eklendi. Toplam 6 adet sosyal ağ destekleniyor. Bunlar: VKontakte, Odnoklassniki, Facebook, Yandex, Mail.ru, Google. Her bir sosyal ağ için uygulama oluşturup gerekli bilgileri girmelisiniz. Böylece ziyaretçiler captcha ve onay mailleri ile vakit kaybetmeden sitenize üye olabilir ve giriş yapabilirler.

2. Siteye giriş şablonuna (login.tpl) sosyal ağlar için taglar eklendi.

[vk] Yazı [/vk], vKontakte için ayarlar etkinse bu yazı gözükür. Ayrıca bu sosyal ağ ile giriş için kullanılacak tag {vk_url}, bu adresi kullanarak giriş sayfasına yönlendirebilirsiniz.


[odnoklassniki] Yazı [/odnoklassniki], Odnoklassniki için ayarlar etkinse bu yazı gözükür. Ayrıca bu sosyal ağ ile giriş için kullanılacak tag {odnoklassniki_url}, bu adresi kullanarak giriş sayfasına yönlendirebilirsiniz.


[facebook] Yazı [/facebook] Facebook için ayarlar etkinse bu yazı gözükür. Ayrıca bu sosyal ağ ile giriş için kullanılacak tag {facebook_url}, bu adresi kullanarak giriş sayfasına yönlendirebilirsiniz.


[google] Yazı [/google], Google için ayarlar etkinse bu yazı gözükür. Ayrıca bu sosyal ağ ile giriş için kullanılacak tag {google_url}, bu adresi kullanarak giriş sayfasına yönlendirebilirsiniz.


[mailru] Yazı [/mailru], Mail.RU için ayarlar etkinse bu yazı gözükür. Ayrıca bu sosyal ağ ile giriş için kullanılacak tag {mailru_url}, bu adresi kullanarak giriş sayfasına yönlendirebilirsiniz.


[yandex] Yazı [/yandex], Yandex için ayarlar etkinse bu yazı gözükür. Ayrıca bu sosyal ağ ile giriş için kullanılacak tag {yandex_url}, bu adresi kullanarak giriş sayfasına yönlendirebilirsiniz.


DataLife Engine v.10.3 Press Release


3. Yüklenen resimler için orta boy kopyasını oluşturma özelliği eklendi. Böylece sitenize resim yüklerken resmin orjinal boyutlusu, orta boyutlusu ve küçük boyutlusu otomatik olarak oluşturularak. Toplam 3 farklı boyutta resme sahip olacaksınız. Gerektiği yerlerde orjinalini kullanacak olursanız, band kaybının önüne geçmiş olursunuz.

DataLife Engine v.10.3 Press Release


4. Resim yükleme panelinde, yazıya eklenecek resim için boyut seçme özelliği eklendi. 3 Farklı boyuttan istediğinizi seçerek ekleyebilirsiniz. Bunu yanı sıra tıklanabilir olup olmayacağını da belirtebilirsiniz.

DataLife Engine v.10.3 Press Release


5. Kontrol panelinden zaman farkı ayarı kaldırıldı. Bunun yerine saat dilimi ayarı eklendi. Çünkü zaman dilimi otomatik olmadığında, yılda iki kez ayar yapmak gerekiyordu. Yeni ayarlama ile zaman, geçerli zaman dilimine otomatik olarak ayarlanacak. Ayrıca RSS yayınlarında da bu ayar kullanılacak.

DataLife Engine v.10.3 Press Release


6. Kullanıcılar için kişisel zaman dilimi ayarı eklendi. Bu özellik farklı zaman dilimlerinde bulunan kullanıcıların, makale ve yorum tarihlerini doğru olarak görmesini sağlar. Örneğin: Sunucu ve site yönetimi Moskova'da bulunuyor. İstanbul'da yaşayan bir kullanıcı ile farklı zaman diliminde bulunduğu için ekleme tarihleri vb. hatalı görünecektir.

7. Profil düzenleme şablonuna (userinfo.tpl) kullanıcının kişisel zaman dilimini seçebileceği {timezones} tagı eklendi. Kullanıcılar bu listeden yaşadığı bölgeye göre zaman dilimini seçebilir.

8. Anket gösterimi için yeni bir özellik eklendi. Makalenin devamı kısmında görüntülenebilen anketler artık makale özetinde de kullanılabilecek. Makale özeti şablonuna (shortstory.tpl) ekleyeceğiniz {poll} tagı, o makale için eklemiş olduğunuz anketin gözükmesini sağlayacaktır.

9. Makale özeti şablonuna (shortstory.tpl) eklenen yeni özellik sayesinde reklamlarınızın, sayfadaki ilk, son ve x. makale içerisinde gözükmesini sağlayabilirsiniz. Ekleyeceğiniz [newscount=x] {banner_x} [/newscount] tagları ile sayfadaki x. Makalede x adlı reklamınızı gösterebilirsiniz.

10. Makale özeti ve devamı şablonları için (shortstory.tpl ve fullstory.tpl) yeni taglar eklendi. Bunlar: [add-favorites] yazı [/add-favorites], makaleyi favorilere eklemek için. [del-favorites] yazı [/del-favorites] makaleyi favorilerden çıkarmak için kullanılabilir. Önceden kullanılan ve esnek yapıda olmayan resim kullanımı böylece ortadan kaldırılmış oldu. Artık bir yazı ile bu işlemleri yapabilirsiniz. Şablonlarınızda bulunan {favorites} tagı yerine yeni eklenen etiketleri kullanmalısınız.

11. Şablonlar için yeni eklenen genel tag: [smartphone] yazı [/smartphone], yazı sadece akıllı telefonlar ile sitenizi görüntüleyen kullanıcılara gözükecektir. Bununla birlikte [not-smartphone] yazı [/not-smartphone] tagı ile belirttiğiniz yazı sadece akıllı telefonlar ile sitenizi görüntüleyen kullanıcılara gözükmeyecektir. Bu etiketler tüm şablon dosyalarında kullanılabilir. Böylece sitenizin içeriğinizin veya reklamlarınızın nasıl gözükeceğini ayarlayabilirsiniz.

12. Şablonlar için yeni eklenen genel tag: [tablet] yazı [/tablet], yazı sadece tablet ile sitenizi görüntüleyen kullanıcılara gözükecektir. Bununla birlikte [not-tablet] yazı [/not-tablet] tagı ile belirttiğiniz yazı sadece tablet ile sitenizi görüntüleyen kullanıcılara gözükmeyecektir. Bu etiketler tüm şablon dosyalarında kullanılabilir. Böylece sitenizin içeriğinizin veya reklamlarınızın nasıl gözükeceğini ayarlayabilirsiniz.

13. Şablonlar için yeni eklenen genel tag: [desktop] yazı [/desktop], yazı sadece bilgisayarlar ( masaüstü ve dizüstü ) ile sitenizi görüntüleyen kullanıcılara gözükecektir. Bununla birlikte [not-desktop] yazı [/not-desktop] tagı ile belirttiğiniz yazı sadece bilgisayarlar ( masaüstü ve dizüstü ) ile sitenizi görüntüleyen kullanıcılara gözükmeyecektir. Bu etiketler tüm şablon dosyalarında kullanılabilir. Böylece sitenizin içeriğinizin veya reklamlarınızın nasıl gözükeceğini ayarlayabilirsiniz.

14. Sabit sayfalar için yeni dosya görüntüleme özelliği eklendi, yalnızca kök şablon klasörü dizinindeki dosyalar için geçerli.

DataLife Engine v.10.3 Press Release


15. Çarpraz linkler modülü için kelimenin kaç kez değiştirileceği ile ilgili ayar eklendi. Böylece sayfadaki belirtilen sayıdaki kelime link olarak değiştirilir.

16. Sitede tam metin araması için yeni alogirtma eklendi. Böylece aranılan kelime ile ilgili bulunan sonuçlar önemli ölçüde iyileştirildi. Böylece kullanıcılar aradığı kelime ile en alakalı sonuçları görüntüleyebilecek.

17. Çarpraz linkler modülü için kullanılan link işleme algoritması geliştirildi. Artık anahtar kelimeler ne olursa olsun HTML içerisindeki mevcut linkler ile değiştirilmeyecek. Uygun kelimeler linke dönüştürülecek.

18. Çarpraz linkler modülü için bulma ve değiştirme algoritması geliştirildi. Önemli ölçüde hız artışı sağlandı.

DataLife Engine v.10.3 Press Release


19. Çarpraz linkler modülünün yönetim paneli için yeni özellik eklendi. Bu özellik: Oluşturulan anahtar kelimeler için küçük-büyük harfe duyarlı bir değiştirme sunar. Böylece büyük harfle yazılmış bir anahtar kelime için küçük harfli halini de kapasayacak bir küme oluşturabilirsiniz.

DataLife Engine v.10.3 Press Release


20. Yönetici panelinden, yöneticinin kendi bilgilerini düzenleyebildiği sayfaya diğer alanlar da eklendi. Böylece kullanıcı profilini düzenlerken görülen tüm alanlar bu sayfada da gözükecek.

21. Kayıtlı kullanıcı hakkında bilgileri görüntülemek için kullanılan şablonunda (login.tpl) o kullanıcıya ait ilave alanların gözükmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca bu ilave alan kodlarını aynı şekilde yorum şablonu (comments.tpl) ve profil şablonunda da (userinfo.tpl) kullanabilirsiniz.

22. Veritabanında kullanıcılar için ayrı tutulan ICQ bilgisi kaldırılarak ilave alan olarak eklendi. Artık ICQ bilgileri kullanıcı ilave alanları kısmından yönetilebilecek. Veritabanınında ayrı bir sütunda saklanmayacak.

23. Makale sayfasında, makalenin görüntülenme sayısı meta title da kullanılabilecek, eğer makale birden çok sayfaya sahip değilse.

DataLife Engine v.10.3 Press Releaseg


24. Yönetim panelinde ayarlar sayfasına 'speedbar' modülü için kullanılacak olan ayıraç sembolünü belirleme özelliği eklendi. Böylece navigasyondaki her bir içeriği belirlediğiniz bir karakterle ayırabileceksiniz. Varsayılan olarak "»" karakteri kullanılıyor.

DataLife Engine v.10.3 Press Release


25. Yönetim panelinde ayarlar sayfasına makale gösteriminde kategori ayıracı olarak kullanılacak sembolü belirleme özelliği eklendi. Varsayılan olarak "»" karakteri kullanılıyor.

26. Yönetim paneline, sonradan yüklenen modüller için bilgi eklendi. Paneldeki navigasyon kısmından ulaşabilirsiniz.

DataLife Engine v.10.3 Press Release


27. Makale ekleme ve düzenleme sayfasındaki anahtar kelimeler ve etiketler kısmında tek tıklama ile link özelliğine sahip kelimeler kaldırılabiliyor. Ayrıca düzenleme yapmak için kelimeye çift tıklamanız yeterli olacaktır. Birçok kelime eklediğinizde Enter tuşuna basmadan Ctrl-V ile yapıştırılan kelimelerin otomatik ayrıştırılmasını sağlayabilirsiniz.

DataLife Engine v.10.3 Press Release


28. Yönetim paneli için eklenen buton ile sol taraftaki navigasyonun gizlenmesini ve görüntülenmesini sağlayabilirsiniz. Böylece daha fazla çalışma alanına sahip olabilirsiniz.

29. Şablon düzenleme paneli için eklenen yeni özellik ile, CSS ve JS dosyalarında değişiklik yapıldığında, önbelleğin otomatik temizlenmesi sağlandı.

30. Kullanıcı paneli şablonu için (login.tpl) eklenen {group} tagı ile, kullanıcının mevcut grubunu gösterebilirsiniz.

31. İlave alanlarda köprü olarak kullanılan bir alanda eğer ' işareti kullandıysanız güvenlik nedeniyle tıklandığında hata verecektir. Artık yapılan yeni düzenleme ile ' işareti içeren yazıları sorunsuzca ekleyebilirsiniz.

32. Kategori ekleme veya düzenleme sayfasında, kategori adı yazarken buna bağlı olarak kategori linki, kategori adı latin harflere dönüştürülerek otomatik olarak yazdırılacaktır.

33. Kategori ekleme veya düzenleme sayfasına eklenen kontol ile kategori linkinin katalog linkleri ile çakışması engellendi. Eğer sitenizde makaleler için katalog oluşturuyorsanız. Katalogdaki herhangi bir harfi kategori linki olarak kullandıysanız bir çakışma meydana gelecektir. Artık eklenen kontol sayesinde bu tür hatalar almayacaksınız.

DataLife Engine v.10.3 Press Release


34. İlave alan ekleme sayfasında kategori seçimi için, makale ekleme ve düzenleme sayfalarında kullanılan özellik eklendi. Görsel ve kullanım açısından kolaylaştırılmış oldu.

DataLife Engine v.10.3 Press Release


35. Yönetim paneli için tutulan kayırlar 30 gün boyunca saklanıyordu. Artık yeni eklenen gün belirtme özelliği ile, kayıtların kaç güne kadar saklanacağını siz belirleyebileceksiniz. Bu durumda güvenlik amacıyla gün sayısını arttırma veya azaltma seçeneği site yöneticisi tarafından belirlenecektir.

36. Kullanılan JQuery kütüphanesi güncel v1.11.1 sürümüne güncellendi.

37. Kullanılan yazı düzenleyici TinyMCE güncel versiyona güncellendi.

38. HMLT5 medya oynatıcı güncellendi, bazı oynatma hataları giderildi.

39. Admin paneline akıllı telefon veya tablet ile giren kullanıcıları ilgilendiren bir hata düzeltildi.

40. Liste tipinde eklenmiş bir ilave alan için yapılan hatalı kontrol düzeltildi.

41. Arama sayfasında, kullanıcı arama yapıp birden çok sayfadan oluşan bir sonuç ile karşılaştı ve ikinci sayfaya gidip tekrar arama yaptı. Eğer iki aramasında aldığı sonuçlar bir sayfadan oluşuyor ise boş bir sayfa görüyordu. Artık bu durumlarda kullanıcı arama sonuçlarının ilk sayfasına yönlendirilecek.

42. 'speedbar' modülünde sabit sayfa görüntülenirken oluşan ufak bir hata giderildi.

43. Moderasyon bekleyen bir makaledeki resimleri kullanıcı düzenlediği zaman veya yeni resimler eklediğinde, yüklenen resimler o makaleye atanmıyordu. Bu hata düzeltildi.

44. [newscount=x] yazı [/newscount] tagının {custom ...} tagı ile birlikte kullanıldığında oluşan hata düzeltildi.

45. Scriptte daha önceden bildirilen hatalar giderildi.

Kaynak: http://dle-news.ru/pressrelease/1618-datalife-engine-v103-press-release.html
Duyurulma Tarihi: 15.08.2014
Bilgilendirme
Yorum Ekleyebilmeniz için Sitemize Kayıt Olmanız Gerekmektedir.
0
isasntrk 4 Eylül 2014 22:02
icq ayarını skype olarak nasıl değiştirebilirim
3 779
MaRZoCHi 2 Eylül 2014 11:13
Konuyu burada yayımladım. Gerekli bilgileri buraya ekledim.
https://dle.net.tr/dle-surumleri/279-dle-103-turkce-indir.html

Help kısmını ilerleyen günlerde çevireceğim.

--------------------
0
Kevin 2 Eylül 2014 01:24
Evet şuan için türkler hızlı çıktı winked Sosyal aylar gerçekten güzel olmuş fakat MaRZoCHi help kısmındaki yardım bölümünü türkçeye çevirecekmisin ?
0
marika 2 Eylül 2014 01:15
Guzel ozelikler var. Elinize saglik bu kadar ayrintili anlattiginiz icin
3 779
MaRZoCHi 1 Eylül 2014 19:36
@mrt806, Hayır o linki ilk defa paylaştım. Evet, bu şekilde bir aracılık yapacağız. Henüz hazır değiliz.

--------------------
0
mrt806 1 Eylül 2014 19:25
@MaRZoCHi, Elimden geldiğince siteni takip etmeye çalışıyorum ama atlamışım onu teşekkürler bilgilendirme için merakımı sayende gidermiş oldum. Adamlar ile bağlantı kurup bir satış ortaklığı gibi bir şey (varsa tabi böyle bir durum) alabilirsen hem senin hemde lisanslı almak isteyip de alamayanlar için çok iyi olur(Tabi null kullanıcılar sekteye uğrayabilir o zaman :) ).
3 779
MaRZoCHi 1 Eylül 2014 18:57
@mrt806, Teşekkürler.
Malesef, benim henüz lisansım yok. Dosyayı bir Rus sitesinden indirdim. Fakat orjinal paket olduğunu teyit ettim dle-news.ru dan indirilmiş bir paketle. DLE Lisans bilgilerini geçen günlerde yazmıştım buraya: Sorunun cevabı burada...
DLE Lisans Bilgileri

--------------------
0
mrt806 1 Eylül 2014 18:27
@MaRZoCHi, kardeşim helal olsun ne diyim adamlar daha bu gün kullanıcılarına sunmuşlar yarın paylaşırım diyorsun çalışmalarında başarılar dilerim ayrıca emeklerinin karşılığını alman adına satış kısmının devreye girmesi baya güzel olacak.

Ayrıca bir sorum olacak sende lisanslı kullanıcı şifresi filan mı var dle-news den mi indiriyorsun öyle ise acaba oradan sunulan dosyalar (trialler değil lisanslılara verilen) şifrelimi acaba yoksa açık mı kodlar bunu merak ediyordum bayadır.
3 779
MaRZoCHi 1 Eylül 2014 17:13
@TrueLove, Paket elimizde artık. Birkaç deneme yaptım. Düzenlemelere 1 saat sonra başlayacağım.
Yarın yayımlarız bir aksilik olmazsa.

--------------------
0
TrueLove 1 Eylül 2014 16:49
merakla çıkmasını bekliyorum :=)
150
SyBeR 25 Ağustos 2014 01:29
@TrueLove,

Herhangi bir sorun çıkacağını düşünmüyoruz.

--------------------
0
TrueLove 23 Ağustos 2014 18:17
@MaRZoCHi,

Çok çok teşekkürler, yeni bir tema yapıyorum da muhtemelen 10.3 adaptasyonunda pek bi sıkıntı çıkmayacak.
3 779
MaRZoCHi 23 Ağustos 2014 16:15
@TrueLove, Yayımlanma ile ilgili bir bilgi yok. Zaten verilmiş olsaydı burada da yazardım.
Diğer sürümlere bakılacak olursa duyurulmasından 14-15 gün sonra yayımlanıyor. Fakat bu sefer paketi 2-3 geç vereceğiz.

--------------------
0
TrueLove 23 Ağustos 2014 14:48
ne zaman yayınlanacak bilgisi olan var mı?
0
cepkutusu 20 Ağustos 2014 19:35
Bende 10.1 kullanıyorum. En iyi kullanım şekli 10.1 de var. 10.2 çok zor geldi bana...
0
omerkul 20 Ağustos 2014 19:13
Açıkcası 9x sürümlerinden itibaren en son 10.1'e geçiş yaptım şuanda da 10.1 kullanıyorum. 10.2'ye bir türlü alışamadım. El alışkanlığı olsa gerek neyin nerede olduğunu bulamıyorum smile 10.3'de 10.2 görünümünde olacak belli. 10.3'te en çok sosyal ağlarla üye olma/giriş özelliğini beğendim 10.1'e uyarlamaya çalışırım olmaz ise 10.3'e geçiş yaparız en kötü ihtimalle smile Bu güzel haber için teşekkür ederim ellerinize emeklerinize sağlık.
deneme bonusu veren siteler